Płomień Spartan Nieledew - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Logowanie

Najnowsza galeria

Płomień- Korona
Ładowanie...

Losowa galeria

Płomien - Granica
Ładowanie...

Statystyki drużyny

Najlepsi typerzy

Zaloguj się, aby typować.
Lp. Osoba Pkt.
1. filippo1995 6

Buttony

Kontakty

Administrator
zostaw wiadomość
psnieledew@gmail.com
zostaw wiadomość

Historia

                   GLKS PŁOMIEŃ SPARTAN NIELEDEW

W tym miejscu, chciałbym wymienić nazwiska osób najbardziej zaangażowanych w tworzenie gminnego sportu.

1. Marian Brzezicki - nauczyciel wychowania fizycznego, działacz społeczny, założyciel drużyny piłki nożnej w Trzeszczanach.

2. Bogdan Łysiak, Stanisław Mieczan oraz Wacław Kwiatkowski – działacze społeczni, twórcy drużyny piłki nożnej LZS „Płomień” Trzeszczany. To właśnie ich działalność należy uznać za prekursorską w dziedzinie tworzenia, a później przekształcania sportu gminnego.

3. Czesław Sykut – nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Nieledwi, początkowo zawodnik, później zaś opiekun i działacz w zakresie tworzenia i funkcjonowania drużyny piłkarskiej w Nieledwi.

4. Józef Niklewicz – prezes miejscowego Zakładu Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego w Nieledwi. Był inicjatorem, a także sponsorem i wykonawcą boiska sportowego w Nieledwi. Przez wiele lat opiekował się miejscową drużyną, pełniąc funkcję jej prezesa.

5. Tadeusz Kondratiuk, Tadeusz Szopiński, Krzysztof Kopczyński, Henryk Świst wieloletni zawodnicy miejscowej drużyny, a obecnie aktywni działacze i organizatorzy sportu na terenie gminy.

 

Na terenie gminy powstały dwie drużyny zrzeszone w LZS Nieledew i Trzeszczany.

„Zanim powstała drużyna LZS „Płomień” Trzeszczany, sportem w tej miejscowości zajmował się nauczyciel wychowania fizycznego Marian Brzezicki – wielki pasjonat piłki nożnej i późniejszy twórca tej drużyny. Było to pod koniec lat 70– tych, kiedy to na wskutek Jego pracy i zaangażowania, zarówno wśród młodzieży, jak również, lokalnego środowiska, udało się mu zorganizować mecz z sąsiednią miejscowością, który wysoko wygrała drużyna z Trzeszczan. Odbył się on w maju 1977 r. Stanowił on wielkie wydarzenie sportowe dla całej społeczności lokalnej i stał się bodźcem do dalszego działania. W konsekwencji po wielu innych rywalizacjach w 1980 roku powołano do życia LZS Trzeszczany, który przystąpił do rozgrywek ligowych w klasie „C”.

W 1981 do pracy w szkole w Trzeszczanach w charakterze nauczyciela wychowania fizycznego został przyjęty Jan Jakimiec, który przejął prowadzenie drużyny i z sukcesami ją kontynuował. Wspomnę również, że w latach 2002-2003 pełnił On funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Kultury Fizycznej w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie. Dzięki jego zaangażowaniu i społecznej pracy powstało boisko, które po dzień dzisiejszy służy do treningów dla zawodników „Płomienia”.

W 1986 r. grono miejscowych działaczy Wacław Kwiatkowski, Stanisław Mieczan, Zdzisław Kossakowski i Bogdan Łysiak podjęło decyzję o zmianach organizacyjnych drużyny oraz nadaniu jej nowej nazwy „Płomień” Trzeszczany. Zespół w tym roku wywalczył awans do klasy „B”. W rozgrywkach o mistrzostwo klasy „B” drużyna „Płomienia” w sezonie 87/88 zajęła również pierwsze miejsce premiowane awansem do klasy „A”. Wyróżniającymi się piłkarzami wówczas byli: Andrzej Kruczyński, Henryk Garaj, Marek Adamczuk oraz Marek Baj.

Drużyna „Płomienia” w sezonie piłkarskim 1988/89 uzyskała awans do ligi okręgowej. W latach 1990/91 na skutek reorganizacji ligi nasza drużyna awansowała do ligi międzywojewódzkiej, którą stworzyły zespoły byłych województw chełmskiego i zamojskiego. Pojawiły się obawy, iż „Płomień” w tej lidze nie będzie w stanie sobie poradzić. Jednak okazały się one całkowicie bezpodstawne. Po pierwszym sezonie jak na beniaminka drużyna prowadzona przez Bogdana Łysiaka zajmowała dobrą, ósmą pozycję. Według statystyk prowadzonych przez OZPN Zamość w sezonie 1990/91 drużyna z Trzeszczan sklasyfikowana została na 9 miejscu wśród najlepszych drużyn Zamojszczyzny. Rok później „Płomień” był szósty wyprzedzając m.in. „Unię” Hrubieszów i „Roztocze” Szczebrzeszyn.

 Sezon 93/94 okazał się dla „Płomienia” najgorszym w dziejach. W tragicznym wypadku w lutym 1994 r. zginął trener i prezes klubu Bogdan Łysiak. Od tamtej pory nie znalazł się nikt poza Wacławem Kwiatkowskim, kto skutecznie próbowałby zająć się dalszym losem zawodników i zespołu. Wiosna przyniosła tylko 3 zwycięstwa, natomiast pozostałe mecze drużyna przegrała. Był to jeden ze słabszych okresów w dziejach tej drużyny. Sytuacja ta zmusiła działaczy do podjęcia decyzji o reorganizacji istniejących na terenie gminy drużyn piłkarskich. W roku 1980 klub zmienia nazwę na „Vizana” Nieledew. Uczestniczy w rozgrywkach zamojskiej A klasy, a po reorganizacji awansuje do klasy okręgowej. Po rozegraniu wszystkich meczy w sezonie 83/84 drużyna zajmuje wysokie 5-te miejsce. Na uwagę zasługuje fakt, że pierwsze miejsce zajęła drużyna „Ruchu” Izbica, którą zespół z Nieledwi jako jedyna drużyna ligi okręgowej potrafiła pokonać dwukrotnie. U siebie „Vizana” wygrała 3:1, a w Izbicy 1:0.

W sezonie 84/85 klasa „O” liczyła 12 drużyn zespół z Nieledwi uplasował się na 6 pozycji, osiągając 8 zwycięstw, 4 remisy, 8 porażek.

Sezon 85/86 okazał się najsłabszym dla piłkarzy „Vizany”. W 26 rozegranych meczach wygrali zaledwie 8 spotkań, jedno zremisować, natomiast porażek było aż 15. Po tak ciężkich dwóch rundach, zespół z Nieledwi przestał istnieć aż do roku, 1989 kiedy to w miejsce nieistniejącej „Vizany” powstał nowy klub sportowy „Spartan”.

Po zdobyciu mistrzostwa klasy „B” „Spartan” awansował do klasy „A”. Początki rundy nie zapowiadały się „kolorowo”. Nieledew zdobyła zaledwie jeden punkt, stało się to w wyjazdowym spotkaniu z rezerwami Unii Hrubieszów. II runda okazała się bardziej przyjazna i zawodnicy „Spartanu” zostali okrzyknięci „rycerzami wiosny”. W sześciu meczach zdobyli 14 bramek i 10 punktów, ulegając tylko niepokonanej „Huczwie” Tyszowce. Dzięki czemu zajęli V miejsce i utrzymali się w lidze.

Kolejny sezon 91/92 Spartan kończy na piątym miejscu. Następny przyniósł awans do ligi okręgowej i był niezwykle udany za sprawą wysokich wygranych z zespołami, z Józefowa (5:0), Tereszpola (6:1), Radecznicy (10:0) i Łaszczowa (7:0).

         Po tym sezonie „Spartan” Nieledew wywalczył awans do ligi „okręgowej” i tu po raz pierwszy w historii spotkał się z „Płomieniem” Trzeszczany. Wynik tego spotkania to 2:1 dla „Spartanu”. Obie bramki dla Nieledwi strzelił Szopiński Wiesław, a dla Trzeszczan honorowe trafienie zaliczył Roman Jeleń. Kibice naszej gminy do dzisiaj doskonale pamiętają to wydarzenie sportowe. Mecz ten, bowiem zgromadził duże tłumy miejscowych mieszkańców, którzy kibicując swoim drużynom, współuczestniczyli w ważnym wydarzeniu sportowym.

 

Powstanie Gminnego Ludowego Klubu Sportowego „Płomień – Spartan” Nieledew.

W roku 1995 na wskutek tragicznych wydarzeń w drużynie „Płomienia”, a także w konsekwencji coraz większych wymagań stawianych przez władze piłki nożnej oraz niemożności ich sprostania przez działające kluby, zarówno w sferze organizacyjnej a przede wszystkim finansowej, miejscowi działacze, podjęli decyzję o utworzeniu, jednej gminnej organizacji sportowej pod nazwą Gminny Ludowy Klub Sportowy „Płomień-Spartan” Nieledew.

          Trenerem drużyny został Mirosław Nowak, prezesem Józef Niklewicz, w składzie zarządu zasiedli Stanisław Mieczan, Wacław Kwiatkowski, Tadeusz Szopiński oraz Tadeusz Kondratiuk. Trzeba wspomnieć, że głównymi pomysłodawcami fuzji obu klubów, już w zimie 1994 roku, byli Krzysztof Kopczyński, zawodnik Nieledwi i prezes „Płomienia” Bogdan Łysiak.

         W nowym sezonie połączona drużyna z Trzeszczan i Nieledwi wyróżniła się w województwie zamojskim (oprócz osiąganych wyników) największą ilością, bo aż 63-ech zgłoszonych zawodników do grupy seniorów.

Od tej pory drużyna prowadzona, przez różnych trenerów i często zmieniające się zarządy występuje w rozgrywkach ligowych zamojskiej klasy okręgowej. Jedynie w sezonie 2002/2003 „Płomień – Spartan” spadł do klasy „A”, by po roku powrócić i zająć najwyższą pozycję w dotychczasowej historii naszego klubu. Było to II miejsce, tuż za Unią Hrubieszów, która awansowała do IV ligi. Na uwagę, jednak zasługuje fakt, że tą drużynę dwukrotnie pokonaliśmy - u siebie 1:0, a na wyjeździe 2:1. 

Wyszukiwarka

Reklama

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Ostatnie spotkanie

Sparta WożuczynPłomień Spartan Nieledew
Sparta Wożuczyn 1:2 Płomień Spartan Nieledew
2015-10-31, 15:00:00
     
oceny zawodników »

Wyniki

Ostatnia kolejka 11
Orion Stihl Jacnia Huragan Hrubieszów
Sparta Wożuczyn 1:2 Płomień Spartan Nieledew
Perła Deszkowice Andoria Mircze
Delta Nielisz Szumy Susiec
Sparta Łabunie Potok Sitno
Metanoja Lipsko Szyszła Tarnoszyn

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 12

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 46, wczoraj: 78
ogółem: 1 268 707

statystyki szczegółowe

Mini-Chat

Musisz się zalogować, aby korzystać z mini-chatu.